• DDS Regetka

• DDS Regetka už od svojho vzniku v šk. roku 1999/2000 pritiahol k divadlu veľa detí. Školské hry sú jednou z možností, ako oživiť školskú prácu. Význam divadla je aj v tom, že cvičí bystrosť, pohotovosť, vtip, zbavuje hanblivosti. učí prirodzene vystupovať na verejnosti, učí mimike a artikulácii a tak všestranne rozvíja schopnosti žiaka. Je prostriedkom mravnej, spoločenskej i jazykovej výchovy.
          Cieľom divadla hrajúceho deťmi je okrem iného aj výchova divákov. Na javisku používame obrazy, pracujeme s predmetmi (rekvizitami), kulisami, vlastným telom, atď. Pohybujeme sa väčšinou na pôde "epického divadla". Deti sa môžu hrať s takými rolami- postavami, ktoré sú im buď blízke veku, názorom, alebo problémom. Preto často hráme predstavenia podľa vlastnej adaptácie, voľne pripravených malých príbehov, anektodiek. Každá situácia má svoju pointu. Prednostne ponúkame príbeh optimistický, radostný, veselý až komický. Pritom pozorne strážime hranice, ktoré nás dospelých strhávajú do sveta paródie, satiry, sarkazmu, irónie. Hlavným inšpiračným zdrojom našich predstavení sú hlavne knihy pre deti a mládež vhodné na dramatizáciu, kde si podľa našich potrieb upravíme vlastný autorský scénar.
          Prostredníctvom divadelných predstavení sme sa dostávali k divákom nielen v Ruskove, ale aj v Ďurkove, Košiciach, Michalovciach, Šali či v Martine. Šesť krát sme obsadili prvé miesto na krajských súťažiach v detskej dramatickej tvorivosti, na celoštátnej súťaži Zlatá priadka v Šali sme s hrou "O poklade" obsadili tretie miesto a našim veľkým úspechom je účasť na medzinárodnem festivale Scénická žatva v Martine (september 2006).
          Divadlo hrajúce deťmi má vo výchove detí a mládeže dôležité miesto.
                                                                                                                Mgr. Valéria Sinčáková
                                                                                                                 vedúca DDS Regetka