V dňoch 24.4. - 26.4. 2019 sa žiaci 7. a 8. ročníka zúčastnili geografickej exkurzie, ktorej cieľom bolo bližšie spoznať chránené prírodné a kultúrne skvosty nášho regiónu. Už od začiatku mali všetci dobrú náladu, a preto bolo jasné, že exkurzia nemôže dopadnúť inak ako výborne.
Našou prvou zastávkou bola unikátna Ochtinská aragonitová jaskyňa, na ktorú sme sa už všetci tešili. Nakoľko je jaskyňa tohto typu len jediná v Európe, vedeli sme, že navštevujeme klenot medzi jaskyňami. Po vstupe do jaskyne sa nám už o pár minút naskytol naozaj nádherný pohľad na všakovaké útvary a farby, ktoré tento druh minerálu uhličitana vápenatého príroda vytvorila. Okrem mnohých jaskynných sintrov a záclon nás pán lektor upozornil aj na objekty vytvorené z aragonitu, ktoré niečo pripomínajú, a tak sme mohli na stenách jaskýň objaviť veveričku, kľúč alebo aj samotné srdce jaskyne.
Po zaujímavej prednáške sme sa vydali na prehliadku prvého slovenského gymnázia v Revúcej, kde nám pán lektor ozrejmil fakty ohľadom vzniku a vývoja prvého slovenského gymnázia, jeho problémov, vymenoval najvýznamnejšie osobnosti spojené so životom gymnázia a dokonca nás previedol vtedajšou kuchyňou pre žiakov a učiteľov. Výklad bol obohatený aj o možnosť sadnúť si do dobovej lavice a tým aj takýmto spôsobom priblížiť žiakom dobu.
Po tejto prehliadke sme sa vydali na tretí najvyššie položený hrad na Slovensku, Hrad Muráň. Nenáročná túra predstavovala našu poslednú zastávku prvého dňa.
V raňajších hodinách nasledujúceho dňa sme navštívili Čiernohronskú železnicu. Jazda vláčikom nádherným vidieckym prostredím v údolí Čierneho Hrona sa žiakom veľmi páčila.
Nasledovala obedňajšia prestávka spojená s prehliadkou centra Brezna.
Z Brezna naša cesta smerovala do jedinečného súkromného Múzea zvoncov a spiežovcov v malebnej nízkotatranskej obci Šumiac krčiacej sa priamo pod Kráľovou hoľou. Videli sme tu zbierku viac ako 2000 zvoncov rozmanitých tvarov, veľkostí a zvukov - plecháče i spiežovce pre hospodárske zvieratá, drevené, hlinené, taktiež zvonkohry a rôzne zaujímavé ľudové nástroje používané pri pasení zvierat. V múzeu sme si tiež mohli prehliadnuť nádherné slovenské kroje či si vypočuť ukážky hry na fujaru a ďalšie ľudové nástroje od majiteľa múzea, folkloristu, hudobníka a speváka, pána Mikuláša Gigaca.
Posledný deň exkurzie žiaci navštívili jeden z najkrajších slovenských kaštieľov -Betliar. Spoločne sme sa prešli po jednom z najkrajších anglických parkov na Slovensku, ktorý bol v roku 1978 zapísaný do zoznamu významných historických záhrad sveta. Žiaci spoznali mnohé vzácne cudzokrajné dreviny, či majestátne domáce duby a smreky.
Ešte pred návratom domov sme sa zastavili v Rožňave, kde sa naši žiaci šli občerstviť, prípadne si kúpiť do obchodov niečo na pamiatku.
Veríme, že si žiaci z exkurzie doniesli veľa zaujímavých informácií a nezabudnuteľné zážitky.
Za možnosť zúčastniť sa tejto exkurzie ďakujeme aj pánovi šoférovi, ktorý nás bezpečne doviezol späť domov.
Mgr. Pavlík